Tramlines—Fringe-Branding—2021-1048×1048 2

THE FRINGE AT TRAMLINES 2021: SATURDAY 24TH JULY

Devonshire Green

12:00 – MCs JXK & April Ess (Hosting)

12:00 – Bubba 2000

13:00 – Chris Hawkins Live Podcast with Graeme Park

14:00 – Jimmy the Gent 

15:00 – Chris Hawkins BBC  

16:30 – Lucy, Ava & Tonij (Jesus Hairdo)

18:00 – Seppy Deuxes

18:20 – April Ess

19:00 – Greg Zogg (Planet Zogg)

20:00 – Ian Hodgson 

 

Sidney and Matilda

14:00 – George Wright

15:00 – Matilda Shakes

“Anthemic indie from the Steel City.”

16:00 – Juno

Three-piece blending blues, classic, and contemporary rock.

17:00 – Sunset Collective

Sunny indie-rock outfit with a penchant for catchy melodies.

19:00 – Section 60

Indie-pop with touchstones in the Northern 90’s scene.

20:00 – Lightning Threads

Bombastic blues-rock trio.

21:00 – The Wraiths

Trippy melodies and psychedelic grunge.

22:00 – Ritmo, DJ Norman, Bubadog, Sunny Side Up

An intimate basement affair, musical styles including disco, house, techno as well as tropical flavours.

 

Dorothy Pax

14:00 – Chorlton Country Club

What started as Country jam night in Chorlton has blossomed into a side project band.

15:30 – The Mark Harrison Band

Taking elements of roots music, including folk, blues, and gospel, to create something new.

17:00 – Speed For Lovers

Electronica, disco, and rave influences.

18:30 – HENGE

Concept band playing electronic crossover rock.

20:00 – We Are Not Devo

The UK’s only DEVO tribute band.

 

Corporation

15:00-22:00

Specific times TBC

Lowdrive

Heavy riff orientated rock and roll.

Regulus

Groove-laden, riff-drenched, psychedelic heavy blues.

Shadow Smile

Treading the line between metal and hard rock.

Blame the Sacred

Blistering guitar solos, hard hitting drums and catchy choruses.

Bodach

Two-piece Riff Worshipers from Rotherham.

Caesar Did It

Grunge trio.

 

Shakespeare’s

14:00 – Tinned Meats

A band from the North. Rough and ready electro-punk.

15:00 – Ruby Luger

FKA Joey Mojitos – punk poetics over dreamy 80s electro pop.

16:00 – Kalter

Music for shoegazers, synth-lovers and techno connoisseurs.

17:00 – Babe Punch

Raucous, eccentric protest Punk full of energy and fire.

18:00 – Richard Carlson Band

Manchester Art rock/sludge pop.

19:00 – Potpourri

Wavey, creative, catchy, art-pop.

20:00 – Feral Family

Hailed by BBC as one of the most exciting indie rock bands of the last 10 years.

21:00 – Floodhounds

Riff lade, chaotic, psychedelic, rock and roll pure delight.

22:00 – Femur

Aggressive, high energy, psychedelic grunge alt-rock with a distinctive Sheffield Edge.

23:00 – Black Mamba Fever

High octane, high energy, known for literally swinging from the rafters.

 

Freshman’s

11:00-11:30 – Mint

‘The drunken idea that actually happened’ – Huw Stephens, Radio 1

12:00-12:30 – Charlotte Hall

Original songs influenced by Blondie, T Rex, Fleetwood Mac and Oasis.

13:00-13:30 – Flea Market Jeans

Sporadic vocals, bass guitar, drum samples.

14:00-14:30 – Saintes

Gritty glam rock.

15:00-15:30 – Happy Living Things

Duo playing their first show.

16:00-16:30 – Any Old Iron

Ever witnessed a man being eaten alive by Hyenas? Well, imagine it in musical form.

 

The Yard

Saturday

17:00-18:00 – Sam Nausy

House/tech.

18:00-19:00 – James Worrall

Funky/disco/house.

19:00-20:00 – Kirsty Tonner

House/tech.

20:00-21:00 – Daz Wilkes

Uplifting vocal house.

21:00-22:00 – Rich Williams

NU disco/vocal/jacking.

22:00-23:00 – Kyle Robertson

Tech/vocal/deep.

 

The Washington

14:30 – 15:00 Syrup Club

Indie band from Sheffield.

15:45 – 16:15 Big Fat Big

3-piece girl band for fans of Kate Nash and The Front Bottoms.

17:00 – 17:30 Saintes

Gritty glam rock.

18:15 – 18:45 Death Store

Lo-fi garage rockers whip up a feedback-laden frenzy.

19:30 – 20:00 Cucamaras

Indie/post-punk quartet from Nottingham.

20:45 – 21:15 Teeff

Fuzzy riffs, punchy drums, and bluesy vocals from the depths of Yorkshire.

22:00 – 22:45 Hot Soles

Two-piece band playing aggressive soul.

 

Bloo 88

Courtyard – Deep House

14:00 – 16:00 – Jamie Williamson

DJ with disco and deep house credentials.

16:00 – 17:30 – Marcus Williams

17:30 – 18:15 – Jenny Fu

18:15 – 19:15 – Set2

Disco-inflected dance mixes from Sheffield DJ.

19:15 – 20:30 – Dan Metcalfe and Jonathon Hawkins

Sheffield-based dance music pioneers.

20:30 – 21:30 – Liam Connolly

Local resident delves deep into an endless archive of house bangers.

21:30 23:00 – Inland Knights

 

Upstairs Bar – Disco, funk and soul

20:00 – 22:00 – Jonathan Stevenson

22:00 – 00:00 – Dino

00:00 – late – Dave Hardy

 

Main Bar – Club Classics

17:00 – 21:30 – Joey Fabini and Jez Ward

21:30 – 23:30 – Paul Wiltshire

23:30 – late – Phil Stokes

 

Record Junkee

12pm – close

Specific times TBC

False Heads

Ferocious four-piece punk rock, “…if they came to my town, I’d show up.” – Iggy Pop

Bellevue Days

Emo-influenced alternative rockers from Croydon.

Delights

“kaleidoscopic guitar janglers”.

The Motive

Summery indie-pop four-piece.

Cucamaras

Post-punk four-piece somewhere between Pavement and Idles.

Weekend Recovery

Female-fronted garage-grunge from Yorkshire.

The Sickboy Method

Chunky, slushy indie-punk played loud.

Sweetness

Rock n’ roll infused, post-punk jangle trio.

Harriet Rose

Singer/songwriter offering a British answer to Americana.

James Wood

Rising singer/songwriter currently turning heads and supporting big names.

 

Church – Temple of Fun

13:00-21:00 – Yarni, Sndfrd and Thin King

Electronica.

21:00-22:00 – Charla Green

Producer, DJ, singer/songwriter.

22:00-22:45 – Percussive P

Jungle.

22:45-23:30 – Aria

Drum & bass DJ/producer and Sheffield local.

23:30-01:00 – Junglist Alliance ft The Ragga Twins

Jungle music forged in Sheffield.

 

Hope Works

16:00-04:00

LCY

Multi-disciplinary artist and label owner.

Thorpey

Sheffield based bassline producer.

Diessa

Producer and DJ based in Sheffield.

Porter Brook

Producer from Sheffield.

Otis Mensah

Alternative hip-hop artist, as well as Poet Laureate of Sheffield.

Charla Green

Producer, DJ, singer/songwriter.

Gracie T

DJ and creative from up north, based in Sheffield.

STI

Sheffield Techno Institute.

YT Records

All about vibes.

Steel Selektions

DJ collective and MC based in Sheffield.

CCAI

Hybrid live code and techno duo.

DJ Soyboi

160/Footwork/Jungle DJ – “It’s actually Junglist.”

Lvcky

UK garage and bass DJ from Nottingham.

DJ Stav

Sheffield Jungle DJ.

Oddities

Focused on bringing an eclectic range of electronic music and talent to dance floors.

Zaron Mizmeras

An artist who works in a variety of media, including sound.

Alex.Aubyn

Everything from donk to disco.

HOLL3

House/techno/disco/dance/drum & bass/jungle.

Cameron

Runner-up in Hope Works DJ competition 2021.

MAKS

Runner-up in Hope Works DJ competition 2021.

Kom Kom

Sheffield DJ.

Craig Cassiera

Known for blending elements of Prog, Techno and Trance.

 

The Grind

18:30 – 23:00 – DJ Alex & Saxophone Parthenome

Soulful sax with the smoothest disco, hip-hop, and house backing tracks.

 

Meltdown

22:00 – 02:30 – This Party Sucks

The return of the iconic emo & pop punk night.

 

DINA

15:30 – 18:30 – Live music

21:00 – 01:00 –  Side Step

 

BAL FAshions

23:00-05:00 – Canoe: Nyra All Night Long

Canoe sets sail upstream and docks in Sheffield, as Nyra brings a six-hour set.

 

Revolution De Cuba

13:00 – 02:00 – Marcus Kilt/Mike Tate/Kris Hector

DJ Mike Tate brings good vibes throughout the day, followed by Marcus Kilt Duo playing live music and new resident DJ Kris Hector bringing the fiesta to Sheffield into the late hours.

 

Plot 22

22:00 – Old School Jungle Set

An old-fashioned evening of absolutely smashing jungle anthems.

 

Dryad Works

12:00 – 04:00 – Wublines 3 | The Big Return

A 16-hour bonanza bringing you some of the finest producers & DJs from the Wub Club.

 

Picture House Social

21:00-03:00 – Threads

The legendary post-apocalyptic party is reanimated to bring you a night of party bangers.

 

Gatsby

Friday/Saturday/Sunday – DJ DMK, Dan G, Palize, Cargo

Three days of B2B sets from some of the city’s best selectors.

 

The Courtyard at Southbank Warehouse

Friday 15:00-23:30

Saturday 12:00-23:30

Sunday 12:00-22:00

Times and days of performers not specified.

Lineup over the three days includes:

The 20ft Squid Blues Band

Sheffield band playing upbeat, irreverent blues.

Harri Larkin

Alternative pop funk.

Unscene

Emotive music with a touch of soul, folk, blues, hiphop and a world of other influences.

Bedpost

Sadboy indie quartet.

Charlotte Branson

Singer/songwriter from Sheffield.

Minds Idle

Hazy, colourful music with a nostalgic tinge.

Precious Metals

Four-piece, part improvised post-punk band from Sheffield.

Will Severs

Blues musician.

Kiersten Jasmine & Chris Cannon

Singer-songwriters from Sheffield.

DJ James Worrall

Funky/disco/house.

DJ Kavita

Lawyer by day, DJ by night.

 

FirePit Rocks 

15:00 – 16:00 – Emily Harris

16:15 – 17:50 – M60

18:00 – 18:50 – For the Girls

19:00 – 19:50 Cross Fire Eagles

20:00 – 21:00 – Kyris

 

THE FRINGE AT TRAMLINES – FRIDAY 

THE FRINGE AT TRAMLINES – SUNDAY 




There are no comments

Add yours